Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Souhrn: Fentanyl v transdermálním systému patří k oblíbeným a stabilně preferovaným léčebným modalitám u onkologických pacientů. Z léčby fentanylem v transdermální formě mohou profitovat rovněž pacienti s bolestí neonkologického původu. Dolforin je fentanylová náplast s unikátní technologií Double Matrix. Recentní klinické hodnocení potvrdilo, že Dolforin s novou technologií dvojitého matrixu má optimální bezpečnostní profil. Podstatnou výhodou dvouvrstvého matrixového systému je zabránění bolesti na konci dávkovacího schématu (end of dose pain) [1].
Klíčová slova: fentanyl, Dolforin, bolest, náplast, bezpečnostní profil
Opioidy jsou stále častěji indikovány k léčbě nenádorové bolesti, v posledních dvou desetiletích se jejich preskripce dramaticky zvýšila. Exponenciální nárůst počtu předepsaných opioidů vzrostl napří- klad v Dánsku (až o > 600 %), a to nejvíce během dvou posledních desetiletí [2]. Rovněž v České republice vzrůstá v posledních letech spotřeba fentanylu v transdermální formě (IMS Data). Jedním z důvodů, který brání častější indikaci silných opioidů v porovnání se slabými, je neochota lékařů používat „recepty s modrým pruhem“. Tato zákonná povinnost by však neměla bránit správnému indiko vání silných opioidů v léčbě silné chronické nenádorové bolesti.
Dolforin je možné s úspěchem indikovat u pacientů trpících ne- nádorovou bolestí, zejména pokud nebyla předchozí léčba dostatečně účinná nebo byla provázena nežádoucími účinky.
U opioid naivních pacientů lze indikovat léčbu transdermálním opioidem, pokud je léčba neopioidními analgetiky neefektivní.
Doporučení pro zahájení léčby transdermálním fentanylem u nenádorové bolesti:
1. Double Matrix technologie Dolforinu.
Německá studie z roku 2012 sledovala 870 000 pacientů s dlouho- dobou opioidní léčbou v indikaci chronické nenádorové bolesti. Prevalence předpisů opioidů (definovaná alespoň jedním předpisem opioidu za čtvrtletí po dobu nejméně tří po sobě jdou- cích čtvrtletí) byla u 1,3 % pacientů ze všech pojištěnců. Obecně vyšší dávky byly předpisovány pacientům v mladším věku, mužům, pacientům s diagnózou chronické bolesti nebo bolestivé poruchy, deprese nebo somatoformní poruchy, nejčastější byla analgetická kombinace doplněna antikonvulzivy. Byla rovněž vy- hodnocena roční prevalence zneužívání/závislosti u předepsaných opioidů, která dosahovala pouze 0,008 % pacientů. Zneužití/ závislost u předepsaných opioidů bylo spojeno s mladším věkem, diagnózou bolesti nebo somatoformní poruchy či deprese a často byla léčba kombinována se sedativy. Klinické hodnocení potvrdilo, že nejsou žádné signály „opioidní epidemie“ v Německu, a to ani při naprosto běžném používání opioidů v léčbě chronické nenádorové bolesti. Pečlivý výběr pacientů s chronickou nenádorovou bolestí a průběžné hodnocení během dlouhodobé léčby opioidy jsou nezbytné [3].
2. Třístupňový WHO analgetický žebříček.
3. Hodnocení nenádorové bolesti před a po léčbě Dolforinem.
Nenádorová bolest – bolest dolních zad a dolní končetiny. Anamnestické údaje
60letá pacientka s postlaminektomickým syndromem – failed back surgery syndrom.
Diagnostický souhrn: M96.1, R52.1
Konkomitantní medikace: Euthyrox
Přidružená onemocnění: euthyroidní struma, st.p.2× reoperacích LS páteře 2005 a 2007
Vstupní analgetická medikace: Tramal 150 mg 1 tbl. à 12 h, Tralgit kapky dle potřeby
Změna analgetické medikace: Dolforin postupně titrován z 25 na 50 μg/h, Panadol Ultra Rapide na průlomovou bolest – 4 tbl. za 24 h, Lyrica 150 mg 2× denně.
Diagnostika bolesti
Intenzita bolesti: Numerická škála bolesti ( NRS) 8 při vstupním vy- šetření, intenzita postupně snížena léčbou na (NRS) 4
Charakter bolesti (deskriptory): tupá, pálivá, vystřelující, trvalá
Lokalizace bolesti: dolní záda a pravá dolní končetina
Typ bolesti: smíšená (nociceptivní a neuropatická)
Délka trvání bolestí: 2012
Propagace bolestí: chodidlo pravé dolní končetiny občasně
Úlevová poloha: není
Kontakt: MUDr. Jitka Fricová, Ph.D. | Centrum pro léčbu bolesti VFN v Praze | U Nemocnice 2, 128 08 Praha 2 | e-mail: jitka.fricova@vfn.cz
Převzato z Praktický lékař 9/2015 acta medicinae
Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4
Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies
© Gedeon Richter