Kazuistiky Průlomová bolest Kazuistika pacienta s karcinomem prostaty trpící průlomovou bolestí - VAS 10, s nástupem účinku přípravku Lunaldin již cca po 5min
Vše o bolesti - logo

Kazuistika pacienta s karcinomem prostaty trpící průlomovou bolestí - VAS 10, s nástupem účinku přípravku Lunaldin již cca po 5min

MUDr. Jitka Paličková
Ambulance bolesti Děčín, Krajská zdravotní a.s., Nemocnice Děčín o.z.

Shrnutí

Po vytitrování dávky Lunaldinu pacient oceňuje především snadnost použití, rychlost rozpuštění v ústech a příjemnou chuť. Již cca po 5 min pociťuje nastupující úlevu od bolesti a z pohledu psychiky pacienta je důležitá i spolehlivost účinku. Při současné nastavené analgetické terapii je schopen přiměřené každodenní aktivity, je soběstačný, udává víceméně nerušený spánek.

Lunaldin je originální sublinguální mukoadhezivní tabletka s unikátní technologií F. A. S. T. (Fast Acting Sublinqual Technology), která byla speciálně vyvinuta pro potřebu léčby pacientů trpících průlomovou bolesti. Lunaldin je silný opioid s velmi rychlým nástupem účinku a s rychlou eliminací. Farmakologické vlastnosti Lunaldinu odpovídají obecnému profilu ataky průlomové bolesti.

Přípravek je dostupný v silách od 100 do 800 μg, což usnadňuje snadnou titraci a individualizaci léčby dle potřeb pacientů. Pro snadnější orientaci mají tabletky různé tvary. Hlavními výhodami přípravku Lunaldin jsou zejména rychlá absorpce a jednoduchá forma užití.

1. Základní údaje o pacientovi:

N. J., 71 let, muž

2. Anamnestické údaje

OA: Morbus hypertonicus, močová inkontinence
NO: ca prostaty- stp.robotické operaci 2013, následně aktinotherapie, stp. orchiektomii bilaterálně 6/2014

3. Diagnostika a léčba bolesti

a. Počet atak PB/den:
cca 2 - 5 atak průlomové bolesti denně

b. Intenzita chronické a průlomové bolesti při vstupním vyšetření:
Chronická bolest - VAS 6, průlomová bolest - VAS 10

c. Charakter a lokalizace bolesti:
Bolest pálivá, svědivá, kontinuální, navíc bolest do obou DK po zadní ploše stehen ke kolenům, částečně uleví poloha vleže. Průlomová bolest je nepředvídatelná, bez jasné- ho spouštěče.

d. Analgetická medikace chronické bolesti:
Ibalgin, Algifen, pak Tramal – již bez efektu. Vzhledem k přítomnosti neuropatické složky bolesti nasazena základní opioidní analgezie Oxycontin 2x10 mg, po týdnu navýšena na 2x20 mg. Navíc pacient udává cca 2-3 x den silné kruté bolesti v oblasti konečníku s propagací do břicha, zad, DK.

e. Konkomitantní terapie:
Kapidin 20 mg (1-0-0)

f. Titrace přípravku Lunaldin:
Léčba zahájena silou 100 μg s postupnou titrací na 200 a 300 μg. g.

g. Rychlost nástupu účinku přípravku Lunaldin:
Již cca po 5 min pociťuje pacienst nastupující úlevu od bolesti

h. Délka trvání léčby PB přípravkem Lunaldin:
Více jak 2 roky

5/2014 se pacient dostavil do ambulance léčby bolesti k nastavení analgetické terapie.
Od operace prostaty udává bolesti v kostrči.

11/2014 dle CT vyšetření v kostním okně v rozsahu S2-S4 osteoplastické meta zabírající celá obratlová těla S2 a S3, v S1 meta v levé polovině těla a zasahující i do laterální masy kosti křížové. Další vícečetná meta ložiska o vel. do 10mm v okolí obou SI kloubů a obratlových tělech L3-L5 a Th10, susp. i L1 a L2 a suspektní ložiska i v průběhu žeber.

• Efekt Lunaldinu 100 ug na průlomovou bolest udává nižší, VAS opět 10, četnost atak 3xd. Ponechán Oxycontin 2x20 mg
+ navýšen Lunaldin na 200 μg.

1/2015 pacient udává opět nedostatečný efekt nastavené základní analgezie, VAS 8-10, četné ataky průlomové bolesti až 5xd. K nastavené terapii užívá ještě Ibalgin 3x400 mg. Změna analgetické terapie: Oxycontin vysazen, Transtec 52,5 μg/h + Lunaldin 300 μg.

• Po 14 dnech vzhledem k trvání VAS 8-10 navýšen Transtec na 70 μg/h. Po týdnu kontrola v ambulanci bolesti, pacient si stěžuje na stálé silné bolesti, v noci nespí, průlomová bolest cca 3-4xd. Ke stávající analgetické terapii přidán Vendal 60 mg 2xd.

3/2015 nastavená analgetická terapie vyhovuje, VAS v průměru 5-6, Lunaldin užívá cca 2xd s výborným efektem. V místě nalepení náplasti Transtec se objevila kožní alergická svědivá reakce, opakovaně po změně místa nalepení. Proto Transtec vysazen a aplikován Dolforin 75 μg/h.

  • Opakované kontroly v ambulanci bolesti, nastavená analgetická terapie vyhovuje, VAS kolem 5, ataky průlomové bolesti cca 2xd, VAS 7, po užití Lunaldinu výrazná úleva. Ibalgin neužívá, občas na noc užije Stilnox 10 mg. Má zácpu pod kontrolou, užívá Lactulosu, stolice za 2-3 dny.
  • Více jak rok a půl je na analgetické terapii: Dolforin 75 μg/h + Vendal 60 mg 2xd + Lunaldin 300 μg cca 2xd

Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4

Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies

© Gedeon Richter 2023

Stránky vznikly ve spolupráci s odborným garantem 
doc. MUDr. Jitkou Fricovou, Ph.D.
cross-circle