Pro pacienty POŠKOZENÁ ROTÁTOROVÁ MANŽETA
Vše o bolesti - logo

Vše o bolesti.cz poškozená rotátorová manžeta

1. Co je rotátorová manžeta?

Rotátorová manžeta je označení pro skupinu šlach svalů, které zajišťují stabilitu ramene a správné uložení hlavice pažní kosti v ramenním kloubu. Je důležitá pro ideální pohyblivost ramene.

2. Kdy může dojít k poranění rotátorové manžety?

K natržení šlach může dojít při pádu na rameno nebo paži, při pádu s následným vykloubením ramenního kloubu nebo při zvedání těžkých předmětů. Nejčastěji jako první bývá poškozen úpon svalu nadhřebenového a odtud se trhlina může rozšiřovat na okolní svaly a kloubní pouzdro.

Poškození rotátorové manžety je častou příčinou bolesti ramenního kloubu, velmi často u starších lidí nad 60 let.

3. Rizikové faktory pro vznik poranění rotátorové manžety:

· Dlouhodobé přetěžování ramenního kloubu například těžkou fyzickou prací

· Úraz ramene

· Zánětlivé a fibrotické (zmnožení vaziva) změny na šlachách rotátorové manžety

· Nestabilita ramenního kloubu, „pocit vyskakování ramene“

· Degenerativní změny spojené se stárnutím

· Anatomické změny v oblasti ramene a lopatky

I když je poškození rotátorové manžety u mladších lidí méně časté, může vzniknou například při sportu. Nejčastěji při volejbalu, basketbalu, tenisu a dalších sportech při kterých hrající využívá pohybu paže nad úrovní hlavy.

4. Příznaky poškození rotátorové manžety

Nejčastějším příznakem je bolest a omezení pohybu ramene. Tato bolest se může projevovat při větší zátěži, ale rovněž i v klidu nebo v noci. Může být hůře proveditelná počáteční fáze pohybu paže do upažení nebo předpažení, pacient si musí „pomáhat“ druhou rukou. Rameno je ztuhlé, při pohybu je možné slyšet „vrzání“, pacient může mít pocit slabosti v oblasti paže.

5. Jak je možné rozpoznat poškození rotátorové manžety?

Správnou diagnózu stanoví lékař, ortoped, nebo fyzioterapeut na základě klinického vyšetření. To zahrnuje podrobný popis potíží pacienta a provedení funkčních testů. Pro potvrzení diagnózy lékař využije zobrazovacích metod, nejčastěji RTG vyšetření a vyšetření ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí.

6. Jak se poškození rotátorové manžety léčí?

Na základě rozsahu a závažnosti lékař rozhodne pro konzervativní terapii nebo pro operaci. Operace se nejčastěji provádí u mladších pacientů s rozsáhlým poškozením rotátorové manžety, u profesionálních sportovců nebo u pacientů, kde ani po intenzivní konzervativní terapii a rehabilitaci nedošlo ke zlepšení stavu. Operace se obvykle neprovádí u starších pacientů se zánětlivými nebo degenerativními změnami v ramenním kloubu.

Konzervativní terapie zahrnuje zmírnění zánětu a bolesti. Součástí konzervativní léčby je fyzioterapie, která je zaměřena na uvolnění ztuhlých svalů. Svaly paže a ramene se musí mírně zatěžovat, aby nedošlo k jejich oslabení. Toho se dosáhne za pomocí speciálních cviků pod vedením zkušeného fyzioterapeuta.

Součástí konzervativní terapie je užívání nesteroidních antiflogistik, které zmírní bolest, potlačí otok a zánět.

Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4

Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies

© Gedeon Richter 2023

Stránky vznikly ve spolupráci s odborným garantem 
doc. MUDr. Jitkou Fricovou, Ph.D.
cross-circle