Pro pacienty Mýty o bolesti a opioidech
Vše o bolesti - logo

Mýty o bolesti a opioidech

Bolest je opředena mnoha mýty, které jsou hluboko zakořeněny a často brání správné léčbě a návratu pacientů do plnohodnotného života.

Mýtus č. 1

S bolestí se musím naučit žít, je součástí mého onemocnění
Bolest provází řadu onemocnění, ale není třeba, aby narušovala každodenní život. Bolest je možno snížit natolik, aby bylo možné vykonávat alespoň běžné aktivity a klidně se vyspat.

Mýtus č. 2

Bolest mě chrání před dalším zhoršením nemoci a je prospěšná
Dlouhodobá bolest, trvající týdny nemá žádnou ochrannou funkci. Je faktorem narušujícím život a způsobující sociální izolaci. Ochrannou funkci má pouze bolest akutní, jako upozornění na možné poškození organizmu, bolest chronická tuto funkci zcela postrádá.

Mýtus č. 3

Bolest nelze změřit
Existují způsoby jak bolest změřit i přesto, že vnímání bolesti je individuální a u každého jiné. Při léčbě bolesti je správné pravidelně sledovat a zaznamenávat její intenzitu, aby mohl být průběžně hodnocen pokrok v léčbě. K hodnocení intenzity bolesti lze využít například numerickou stupnici 0 - 10.

Mýtus č. 4

Má nemoc zřejmě vstoupila do konečné fáze, když mi lékař předepisuje opiáty
„Opiáty“ (správně opioidy – opioidní analgetika) nejsou určena pouze pro konečnou fázi nemoci. Jejich nasazení je vhodné všude tam, kde ke zmírnění bolesti nestačila slabší analgetika. Dnes jsou běžně předepisována nejen v časných fázích onkologických onemocnění ale také u nenádorové bolesti (např. u bolestí kloubů při artróze).

Mýtus č. 5

Po léčbě opiáty budu utlumený, ospalý a psychicky mě poškodí
Počáteční útlum je poměrně běžný, ale postupně odeznívá. Pacienti dlouhodobě léčení stabilními dávkami nemají obvykle výrazněji ovlivněny psychické funkce, někteří po dohodě s lékařem dokonce řídí motorová vozidla apod.

Mýtus č. 6

Když už jedno začnu opiáty užívat, nemohu přestat
Léčba silnými opioidy je skutečně většinou dlouhodobá. Pokud se ale podaří příčinu bolesti odstranit (např. chemoterapií nebo ozářením nádoru), je možné během následujících 2 týdnů dávku opioidu snížit až k úplnému vysazení.

Mýtus č. 7

Každý lékař je odborníkem na léčbu bolesti
Lékaři v České republice nemají povinné vzdělávání v oblasti léčby bolesti. Často se stává, že zejména praktičtí lékaři nevyužívají všechny léčebné možnosti. Proto mohou být pacienti odesláni do specializovaných center léčby bolesti, kde pracují atestovaní odborníci s mnohaletou zkušeností.

Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4

Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies

© Gedeon Richter

Stránky vznikly ve spolupráci s odborným garantem 
doc. MUDr. Jitkou Fricovou, Ph.D.
cross-circle